В той час як позиція Байдена щодо України не викликає суперечок, позицію Трампа трактують по-різному.
Почнемо з Байдена:
«Сполучені Штати ніколи не визнають українську територію як щось інше, крім частини України. Російські референдуми є обманом – фальшивим приводом для спроби силою анексувати частини України, грубо порушуючи міжнародне право, в тому числі Статут ООН».
У відповідь на питання преси про те, чи повинна Україна поступитись територією, щоб досягнути миру, Байден відповів:
«Це їхня територія. Я не збираюсь говорити їм, що вони мають робити, а чого не мають».
«Від самого початку я казав і буду казати — нічого про Україну без України. Це їхня територія.»
«Ми ніколи не зупинимось і не втомимось підтримувати Україну. Бажання Путіна отримати нову землю провалиться, а бажання українського народу вистояти й мати свободу переможе»
«Сполучені Штати завжди поважатимуть міжнародно визнані кордони України. Ми і надалі підтримуватимемо зусилля України щодо відновлення контролю над своєю територією… санкції надають політичну та економічну підтримку незаконним спробам змінити статус території України.
Ми згуртуємо міжнародну спільноту, щоб засудити ці кроки та притягнути Росію до відповідальності… Ми продовжимо постачати Україні обладнанням, яке їй потрібне для самооборони, попри зухвалі спроби Росії перекроїти кордони свого сусіда.»
А про допомогу Україні сказав наступне:
«Ми виступили проти агресії Путіна. Ми стали на боці українського народу»
«Ми будемо з вами стільки, скільки потрібно».
«Ми обіцяємо підтримувати потреби України зараз на полі бою і допомагати укріплювати їхнє військо протягом довгого часу».
«Як ми заявили у Вільнюсі, Україна стане членом НАТО, коли усі союзники погодяться і умови вступу будуть дотримані. Наразі ми маємо переконатися, що Україна переможе у війні.»
«Ми хочемо, щоб Україна перемогла у війні. Як я раніше говорив, перемога означає, що Україна — суверенна, незалежна держава, яка може захистити себе від агресії сьогодні, і здатна стримати подальшу агресію. Це наша мета».
«Якщо Конгрес не вживе термінових заходів у новому році, США не зможуть продовжувати відправляти зброю та життєво важливі системи ППО, необхідні Україні для захисту свого народу. Конгрес має зробити крок уперед і діяти без подальших зволікань… Ми не можемо підвести Україну. Історія суворо засудить тих, хто не відгукнеться на заклик волі»
Звертаючись до Конгресу, Байден нагадав, що на росії «святкували», коли республіканці заблокували допомогу Україні, і з цього приводу сказав таке:
«Якщо вас прославляють російські пропагандисти, можливо, настав час переосмислити те, що ви робите. Історія суворо судитиме тих, хто відвернеться від захисту свободи. Сьогодні на кону — свобода України».
Тепер перейдемо до позиції Трампа.
Дональд Трамп у свій час долучився до допомоги в інтересах України і своїх європейських союзників, наприклад, у питанні зупинення будівництва Північного потоку–2 через санкції США і називав росію ворогом (хоча Ахмат Кадиров з сином Рамзаном також воювали з путіним, доки той їх не купив).
Як позиція Трампа виглядає зараз, розглянемо нижче.
Щодо позиції Трампа стосовно України є дві точки зору: одні твердять, що Трамп виступає проти допомоги Україні, а інші вказують, що для цього немає підстав, і що Трамп у прямій мові ніде не виступав проти допомоги Україні і ніде не підтримував формулу «території в обмін на мир».
Ось що пише видання Reuters з цього приводу:
“Trump himself has offered few clues about what kind of foreign policy he would pursue next time around, beyond broad claims like ending the Ukraine war in 24 hours.Eight European diplomats interviewed by Reuters said there were doubts about whether Trump would honor Washington”s commitment to defend NATO allies and acute fears he would cut off aid to Ukraine amid its war with Russia… Whether Trump will continue vital U.S. support for Ukraine in its war with Russia is of particular importance to European diplomats in Washington trying to prepare, as is his continued commitment to NATO. “There are rumors that he wants to take the US away from NATO or withdraw from Europe, of course it sounds worrying. … John Bolton, Trump”s third national security adviser who has since become a vocal critic of the former president, told Reuters he believed Trump would withdraw from NATO. Such a decision would be earth-shaking for European nations that have depended on the alliance”s collective security guarantee for nearly 75 years.
“Сам Трамп запропонував кілька підказок про те, яку зовнішню політику він буде проводити наступного разу, окрім таких широких заяв, як завершення війни в Україні за 24 години.
Вісім європейських дипломатів, опитаних Reuters, заявили, що є сумніви щодо того, чи дотримуватиметься Трамп зобов’язання Вашингтона захищати союзників по НАТО, і гостро побоюються, що він припинить допомогу Україні на тлі її війни з Росією…
Чи продовжить Трамп життєво важливу підтримку США для України у її війні з Росією? Росія має особливе значення для європейських дипломатів у Вашингтоні, які намагаються підготуватися, як і його подальша прихильність НАТО. “Ходять чутки, що він хоче вивести США з НАТО або вийти з Європи, звичайно, це звучить тривожно. … Джон Болтон, третій радник Трампа з національної безпеки, який з тих пір став гучним критиком колишнього президента, сказав Reuters, що він вважає, що Трамп вийде з НАТО. Таке рішення стане приголомшливим для європейських країн, які вже майже 75 років залежать від гарантій колективної безпеки альянсу.
“On Ukraine, Trump did not rule out that the Kyiv government might have to concede some territory to Russia in order to stop the war, which began with Russian forces invading Ukraine 16 months ago. He said everything would be “subject to negotiation”, if he were president, but that Ukrainians who have waged a vigorous fight to defend their land have “earned a lot of credit.”
Щодо України Трамп не виключив, що київському уряду, можливо, доведеться поступитися деякими територіями росії, щоб зупинити війну, яка почалася з вторгнення російських військ в Україну 16 місяців тому.
За його словами, якби він був президентом, усе було б “предметом переговорів”, але українці, які вели активну боротьбу за захист своєї землі, “заслужили багато”.
Щоб глибше зрозуміти позицію Трампа, потрібно відокремити його слова від тексту видання Reuters і навести його пряму мову:
“I think they would be entitled to keep much of what they”ve earned and I think that Russia likewise would agree to that. You need the right mediator, or negotiator, and we don”t have that right now,” he said. I think the biggest thing that the U.S. should be doing right now is making peace — getting Russia and Ukraine together and making peace. You can do it,” Trump said. “This is the time to do it, to get the two parties together to force peace.”
“Я думаю, що вони мали б право залишити собі БІЛЬШУ ЧАСТИНУ того, що вони відвоювали, і я думаю, що Росія також погодилася б на це. Вам потрібен правильний посередник або учасник переговорів, а ми його зараз не маємо.
Я вважаю, що найбільше, що США повинні зробити зараз, — це встановити мир — об’єднати Росію та Україну й укласти мир. Ви можете це зробити. Настав час зробити це, об’єднати обидві сторони, щоб досягти миру”.
У двох вищенаведених цитатах зустрічається слово earned у різних перекладах. БУКВАЛЬНО earned перекладається як отримувати, заробити, заслужити, досягти чого-небудь, в окремих випадках — завоювати, наприклад — earned the trust — завоювати довір’я, або Once earned, it affords us tremendous freedom — коли ми його завоювали, воно дає немислиму свободу….. Тому в одному випадку Трамп говорить про “заслугу”, в іншому — те, що по факту ми отримали, досягли, або, іншими словами, відвоювали. Правильний переклад можливий лише у контексті.
Звичайно, що вираз entitled to keep much of what they”ve earned можна перекласти різними словами, наприклад “мають право to keep залишити (зберегти) much багато (більшість, більшу частину) of what they”ve earned з того, що вони what they”ve earned отримали (досягли, здобули, заробили, завоювали).
Тому тут важливий контекст. А у другому випадку (цитаті) Трамп це вживав, коли говорив про умови перемир’я з росією у контексті того, що “росія погодилась би на це”, щоб Україна (мир в обмін на території) (багато, більшість, більшу частину) залишила собі. А головна позиція росії для перемир’я відома — БІЛЬШУ ЧАСТИНУ України (поки що much ) ми залишаємо собі, а загарбані території залишаються за росією, тобто — це те, чого Україна на даний момент earned — досягла, отримала.
В інакшому випадку постає питання: БІЛЬШУ ЧАСТИНУ (чи багато, більшість) чОго саме більшість Україна має залишити собі? Інших варіантів ніхто не може запропонувати. Тому правильним перекладом буде той, який відповідає контексту і паралельним висловлюванням позиції Трампа, у яких він, на відміну від Байдена, ніде не відстоював територіальну цілісність України. Формулу “мир в обмін на території” Трамп пропонував і в іншому випадку (цитата):
“Як мінімум, вони мали б укласти угоду. Вони могли б віддати Крим. Вони могли б зробити щось із НАТО, сказати — добре, ми не збираємося вступати до НАТО, і тоді б у них була б країна, бо я вважаю, Путін хотів досягти угоди”
“Були певні частини, Крим та інші частини країни, де багато людей очікували, що це може статися. Ви могли укласти угоду. Тож вони могли укласти угоду там, де зараз є менша територія, ніж уже захопила росією, чесно кажучи. І ви могли укласти угоду, тоді б ніхто не загинув. У них була б угода.”
Отже, тут Трамп чітко висловлюється про те, що, якби Україна відразу капітулювала і підписала з путлєром перемир’я, то ніхто б не загинув, а Україна отримала б більше території, порівняно з тією, яку потім завоював путлєр.
Тобто, Трамп по-суті сказав те ж саме, лише іншими словами. Тому, як саме правильно у попередньому випадку перекласти слово earned тут значення не має, оскільки свою позицію з цього питання (мир в обмін на території) Трамп висловив і в інших випадках, і це путлєра цілком влаштовує.
Таким чином, у загальному контексті позиція Трампа відома, — аби ніхто не загинув, треба йти на умови путіна, тому рашисти і в такому очікуванні його перемоги. Отож, вочевидь звідси виходить, що Трамп пропонує мир України з росією, коли Україні дістанеться БІЛЬША ЧАСТИНА своєї території.
А це значить – капітуляція України на умовах путлєра, який хоче залишити за собою усі загарбані території і підписати перемир’я, щоб у майбутньому захопити і інші території. І якщо після цього США ще й припинять допомогу, то так воно і буде.
В листопаді 2023р. в газеті Washington Post із посиланням на книгу журналіста Джонатана Карла “Втомились перемагати” була опублікована стаття про те, що колишній президент США Дональд Трамп щиро ненавидить ситуацію навколо України, і радикально виступає проти фінансування Києва.
Приводом для таких заяв стала бесіда телеведучого Такера Карлсона з автором книги. Під час розмови Карлсон заявив, що Трамп — єдиний, хто розділяє його щиру ненависть до конфлікту на Україні.
“Я ненавиджу конфлікт на Україні більше всього на світі. І Трамп, напевно, єдина людина, яка з цим згідна”, — цитує журналіст телеведучого.
На думку автора книги, експрезидент США налаштований проти України набагато більш радикально, ніж демонструє це на публіці.
***
Видання “The Economist” (Nov 30th 2023).
“Western governments insist they are as committed to Ukraine as ever. But polls around the world suggest that many doubt it. In America the Biden administration is struggling to make Congress release funding worth over $60bn. Next year”s election campaign will soon get in the way. If Donald Trump is elected president, having promised peace in short order, America could suddenly stop supplying weapons altogether. That would be a disaster.”
Західні уряди наполягають на своїй відданості Україні, як і раніше. Але опитування в усьому світі показують, що багато хто сумнівається в цьому. В Америці адміністрація Байдена намагається змусити Конгрес виділити фінансування на суму понад 60 мільярдів доларів.
Виборча кампанія наступного року скоро стане на заваді. Якщо Дональда Трампа оберуть президентом, пообіцявши найближчим часом мир, Америка може раптово взагалі припинити постачання зброї. Це була б катастрофа.”
Згідно з результатами голосувань у конгресі США, найбільше противників допомоги Україні серед республіканської партії, особливо у його трампівському крилі MAGA — Make America Great Again (англ. — “Зробімо Америку великою знову”) — гасло кампанії, яке використовується в американській політиці та було популяризоване Дональдом Трампом у своїй президентській кампанії 2016 року.
Тепер порівняємо відношення Байдена і Трампа до путіна, коли журналісти задають прямі незручні запитання.
Ведучий ABC News Джордж Стефанопулос запитав Байдена.
“So you know Vladimir Putin. You think he”s a killer?” “То ви знаєте Володимира Путіна. Ви вважаєте його вбивцею?”
На що той відповів прямо:
” I do,” ” я так”
На запитання журналістів про події у Бучі, Байден сказав про Путіна:
“Він — воєнний злочинець”
В ефірі телеканалу CNN Трампа запитали, чи вважає він Путіна злочинцем, на що Трамп відповів:
“Якщо ви скажете, що він воєнний злочинець, буде складніше укласти угоду про припинення війни”.
Тоді, бажаючи порівняти позицію Байдена, який постійно говорить про перемогу України, журналісти запитали про це Трампа, на що той відповів:
“Я не думаю про це з погляду перемоги й поразки. Я думаю про те, як це врегулювати”
Експертка Білого дому з питань Росії Фіона Гілл, обговорюючи Путіна і Трампа, в інтерв’ю The Guardian сказала, що
“Очікування того, що Трамп повернеться, є для Путіна благом… він може цим пограти. Він може використати це як своєрідне попередження… налякати українців, європейців, решту світу. Путін досить упевнений, враховуючи його досвід спілкування з Трампом у минулому, що Трамп швидко спробує вирішити… війну в Україні на його користь.. росія хотіла б, щоб це покінчилося, але повністю на умовах Путіна: без повернення територій, з можливістю чинити тиск на Україну в довгостроковій перспективі і, звичайно, без репарацій”.
А ось що з цього приводу з великими сподіваннями на перемогу Трампа пишуть рашистські ЗМІ:
Такі ж самі надії рашисти покладають і на республіканську партію Трампа:
Вибори в США і Україна.
В листопаді цього року відбудуться вибори президента США. Згідно з опитуваннями The Wall Street Journal (кінець листопада – початок грудня) Байден відстає у рейтингу від Трампа на 4%. Серед найбільших претензій до Джо Байдена, які висунули виборці — це слабке знання в економіці та його поважний вік. І якщо з економічними питаннями чинний президент ще може дати раду, щоб догодити електорату, то з роками нічого не вдієш.
Колишні та теперішні помічники Трампа заявляють, що у разі перемоги Трампа, він призначить лояльних людей на ключові посади в Пентагоні, Державному департаменті та ЦРУ, щоб змінити політику США щодо Китаю, НАТО та України. Однак, тут є нюанси. Трамп знаходиться під слідством по багатьох кримінальним статтям. Для прикладу, Верховний суд Колорадо вилучив Трампа із списку кандидатів на пост президента США 2024 року у республіканських праймеріз (тип голосування, у якому обирається один кандидат від партії) у штаті Колорадо. Суд постановив, що Трамп не є прийнятним кандидатом у президенти через його через роль у штурмі Капітолію 6 січня 2021 року. Якщо апеляція не відхилить рішення суду, це може позначитись на результатах виборів. До того ж, ще невідома доля інших кримінальних проваджень.
Україну і Європу також хвилює позиція Трампа щодо майбутнього НАТО. У своїй книзі 2000 року “Америка, на яку ми заслуговуємо”, Трамп писав, що “відступ з Європи заощадить нашій країні мільйони доларів на рік”. Ставши президентом, він неодноразово загрожував виходом Сполучених Штатів із альянсу, а це є в інтересах путлєра.
У виданні “Politico” говориться про те, як єврокомісар Террі Бретон зазначив, що був свідком, коли Трамп під час Всесвітнього економічного форуму в Давосі у 2020 році главі Європейської комісії Урсулі фон дер Ляєн заявив таке (цитата):
“Ви повинні розуміти, що якщо на Європу нападуть, ми ніколи не прийдемо вам на допомогу і не підтримаємо вас… До речі, НАТО мертве, і ми підемо, ми вийдемо з НАТО.”
Тут напрошується питання: Якщо Трамп при нападі рашистів на Європу не готовий захищати своїх союзників по НАТО і готовий порушити 5 статтю Статуту НАТО, або просто вийти з НАТО, то як він може захищати Україну?
Путлєр мріє про це. Зараз рашистські пропагандисти з великою надією заявляють, що після перемоги Трампа США можуть припинити підтримувати Європу і навіть вийти зі складу НАТО (цитата):
“На это намекает предвыборная программа Трампа, в которой сказано, что “мы закончим процесс, который мы начали в прошлый раз, — процесс переоценки задач и предназначения” Североатлантического альянса”, “Если экс-президент США Дональд Трамп снова займет пост главы Штатов, то понизится значимость поддержания НАТО в боеспособном состоянии”.
А тепер, на передвиборчому мітингу в штаті Айова, Трамп нагадав свій діалог з одним із глав країни НАТО:
“Пам’ятаю, як глава однієї країни підвівся і сказав: “Скажіть, якщо Росія атакує мою країну, вас там не буде?”. Правильно, це я й маю на увазі, я не захищатиму вас і не даватиму грошей “.
Потім він назвав цю репліку просто шантажем, щоб Європа платила більше внесків, тому зрозуміти, що коїться у голові Трампа важко, оскільки більшість висловлювань, що характеризують його позицію, є розмитими, а інколи навіть провокативними і небезпечними як для України, так і для всього світу, крім рашистської федерації та її союзників.
Коментувати